Społecznościowe mrowisko skłania na ekshibicjonizmu. Skoro znajomi piszą na Facebooku o wszystkim - nie chcemy być gorsi. Warto jednak przestrzegać pewnych zasad, by później nie paść ofiarą własnej niefrasobliwości. Lub głupoty.

Czego nie powinieneś pisać na Facebooku?

Po pierwsze: Nigdy nie pisz źle o swojej pracy. Krytykowanie szefa lub własnej firmy na Fejsie może skończyć się dyscyplinarnym zwolnieniem z pracy http://www.fejsik.pl/Krytykujes… . I to zgodnie z obowiązującym prawem!

Po drugie: Nie pisz, że nienawidzisz swojego byłego partnera/partnerki. Są tacy zawiedzeni, którzy po rozstaniu wylewają swoje żale na Facebooku i obrzucają epitetami byłe miłości. Takie wpisy utwierdzą byłego/byłą w przekonaniu, że decyzja o rozstaniu była decyzją słuszną. Nadto chamskie wpisy mogą na zawsze przekreślić szanse na powrót. Więc po co ryzykować?

Po trzecie: Nie informuj, kiedy dokładnie wyjeżdżasz na wakacje. Elementem społecznościowego lansu jest pisanie o planach urlopowych. Pewnie, że można się podzielić ze znajomymi fotografiami z zagranicznym wojaży, lecz już po powrocie. Nieporozumieniem jest informowanie na wallu o dokładnym terminie wyjazdu i powrotu. Nie wszystkich to interesuje, nadto złodzieje nie śpią. Jakiś rzezimieszek może przecież odwiedzić Twoje mieszkanie pod Twoją nieobecność i sprawdzić, czy mówiłeś prawdę. Po co kusić los?

Po czwarte: Nie bądź narcyzem. Jeśli nawet jesteś w sobie zakochany po uszy - nie pisz tego na Facebooku. Warto pamiętać, że społecznościowi znajomi najczęściej nie podzielają Twojego zdania o Tobie samym. Jeśli nie potrafisz inaczej - praw sobie komplementy przed lustrem, nie na Facebooku.

Po piąte: Nie bądź podły. Społecznościowe krytykanctwo ma swoje granice. Można być uszczypliwym komentując aktywności znajomych, ale są momenty, w których należy się powstrzymać od jakichkolwiek komentarzy. Pisząc źle o innych ludziach kiepsko wypadasz w oczach potencjalnych pracodawców, partnerów, przyjaciół i znajomych. Niewyparzony język może zaszkodzić. Facebook to nie śmietnik, a informacja wpisana nawet na niedostępnym dla obcych wallu może się stamtąd szybko wydostać.